Gazi Koşusunun kazananı The Last Romance

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından beri aralıksız düzenlenen, Türk Yarışçılığının Derbisi Gazi Koşusu, dün 93. kere gerçekleştirildi. 18’i erkek, 2’si kadınsı edinmek üzere toplam 20 tayın Veliefendi Hipodromu’ndaki tarihi yarışı nefes kesti. İyi start alan 8 numaralı Ghost Pasha, yarışın büyük bir bölümünü önde götürdü. Fakat daha sonra sahneye ekürisi The Last Romance çıktı. Ghost Pasha’nın fedai koşusu ardından işi kolaylaşan The Last Romance, kimsenin varsayım etmediği bir şekilde içerden atağa kalktı. Birincil sırayı bölge The Last Romance, 20 safkan atın katıldığı tarihi yarışta birinci geldi.

2 yükseklik fark attı

Ahmet Çelik’in jokeyi, Melis Kurtel Belirlenmiş’in sahibi olduğu, antrenörlüğünü ise Orkun Özelcanat’ın üstlendiği 3 ihtiyar doru kadınsı tay için bitiriş derecesi 2.27.73 oldu. Çim pistte 2 bin 400 metre mesafede namına yakışır kalitede gerçekleşen koşunun ikincisi Özcan Şimşek idaresindeki Kuzey Kafkasyalı olurken, Erhan Yavuz ile Hürat üçüncü, Scoutleo ise jokeyi Gökhan Gökçe ile dördüncü oldu. 1 milyon 650 bin TL birincilik ikramiyeli koşuda farklar 2 Tepe – 1,5 Tepe – 2,5 zirve şeklinde kayıtlara geçti.

Veliefendi’de 30 bin kişi

Veliefendi Hipodromu’nda müthiş bir atmosfer vardı. Takriben 30 bin kişi, Türk Yarışçılığının Derbisi Gazi Koşusu’nu tribünden takip etti. Koşuyu İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcıları Mehmet Hadi Tunç ile Mustafa Aksu ve Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Başkanı Serdal Adalı da yerinden izledi.

9 sene sonradan bir birincil…

Her yıl düzenlenen 93. Gazi Koşusu’nda 9 yıl daha sonra bir ilk yaşandı. Çoğunlukla erkek safkanların kazandığı yarışı bu sefer dişi olan The Last Romance kazandı. 2010 yılında Gazi Koşusu’nda birinci gelen kadınsı at Mystical Storm’un arkasında öncelikle bir dişi beygir zafere uzandı.

Zaferin sahibine 1.6 milyon TL

Gazi Koşusu’nda birincilik ikramiyesi 1 milyon 650 bin TL olurken, ikinciye 660 bin TL ve üçüncüye 330 bin TL olarak toplamda ise 2 milyon 805 bin TL ikramiye ödenecek. Kazanacak safkanın sahibi; birincilik ikramiyesi, tescil tutarları, taksit ücretleri ve beygir sahibi primi almak üzere toplam 2 milyon 393 bin 835 TL ikramiye kazandı. Koşuyu kazanan safkanın sahibi bununla birlikte yetiştiricisi olsaydı 453 bin 750 TL’lik yetiştiricilik primi ile birlikte bu miktar 2 milyon 847 bin 585 TL’ye çıkacaktı.

Ahmet Çelik’ten koşuya ambargo

The Last Romance’ın jokeyi Ahmet Çelik, adından bir defa daha söz ettirdi. Son 4 yarışın kazananı olan ve tarihe geçen Çelik, dün gözde olmamasına rağmen yine birinci geldi. Bu zaferle birlikte üst üste 5’inci kere Gazi Koşusu’nu şampiyon Ahmet Çelik, kendi rekorunu ilerletti. Şampiyon jokey, 2015’te Renk, 2016’da Graystorm, 2017’de Pıano Sonata ve 2018’de de Daima Beraber isimli safkanlarla birincilik kürsüsüne çıkmıştı. Tecrübeli jokey, yarışın ardından ise “Bir dişi ile kazandım. Erkeklerden daha iyi kalpli bir atla kazandım. Sahiden yüreğini ortaya koydu. Bu duygu anlatılamaz” ifadelerini kullandı.

Gazi rekoru Halis Karataş’ta

Katıldığı 9 Gazi Koşusu’nda defalarca 5 kez kazanarak birincilik kürsüsüne meydana çıkan Ahmet Çelik, bütün Türkiye’nin ilgiyle beklediği yarışın tarihine geçti. Oysa yarışın ana rekoru Halis Karataş’ta. Bütün 28 kere Gazi Koşusu’na katılan Karataş, 6 defa ilk sırada geldi ve bu alanda zirveye yerleşti. Ahmet Çelik’in de hedefi ilerleyen senelerde Karataş’ın rekorunu egale etmek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir